Forum Wirtualnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Federacja UTW- Wydarzenia
PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 23:06 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 22 czerwca 2009, 09:22
Posty: 243
NASZ UDZIAŁ W SENIORIADZIE W WAŁBRZYCHU
W dniu 13.06.2015 Sudecki UTW przy współpracy z Centrum Sportowo – Rekreacyjnym „AQUA – ZDRÓJ” Spółka z o.o. w Wałbrzychu zorganizował Senioriadę , czyli zawody sportowe i rekreacyjne dla seniorów z dolnośląskich uniwersytetów trzeciego wieku. Zawody sportowe odbywały się na stadionie przy ulicy Kusocińskiego, natomiast zawody pływackie w Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu.
W zawodach sportowo – rekreacyjnych dla seniorów udział wzięli przedstawiciele Sudeckiego UTW Wałbrzych , UTW Żarów , UTW Świdnica , UTW Dzierżoniów , UTW w Uniwersytecie Wrocławskim.
UTW Wrocław w zawodach reprezentowali: Andrzej Wołoszyn, Łukasz Kaleciński ,Jerzy Jankiewicz , Bogdan Surdyk. Nasi zawodnicy startowali w następujących konkurencjach : pływanie ,nordic – walking , przenoszenie różnych piłek , rzuty woreczkami , slalom między pachołkami , kopanie piłki do bramki – zdobywając 5 medali i 5 dyplomów. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 2 miejsce zdobywając 1 złoty medal i 4 srebrne.
Miłą niespodziankę swoją obecnością sprawiła nam pani poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Izabela Katarzyna Mrzygłocka , oraz prezes Wałbrzyskiego Towarzystwa Oświatowego pan Przemysław Diaków. Centrum „AQUA – ZDRÓJ” w Wałbrzychu to największy ośrodek turystyczno – sportowy w Sudetach, położony na Piaskowej Górze w pięknym miejscu u stóp góry Chełmiec. Wspaniała pogoda , piękne widoki , miła atmosfera na zawodach wpływały pozytywnie na nasze samopoczucie , oraz dały efekt w
ilości zdobytych medali. Mamy nadzieję na spotkanie za rok.
/Andrzej Wołoszyn,Łukasz Kaleciński, Jerzy Jankiewicz, Bogdan Surdyk/

_________________
Nie bójmy się jesieni, przed nami piękne dni,
Po złocie, po zieleni marzenia będą szły,
Nie bójmy się jesieni, życie ma swoją jesień też,
Choć znów do wiosny wracać chcemy,
Jesień najdłużej wierna jest!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Federacja UTW- Wydarzenia
PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2015, 13:29 
Offline

Dołączył(a): sobota, 7 lutego 2009, 20:08
Posty: 92
Gratulacje!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Federacja UTW- Wydarzenia
PostNapisane: środa, 24 czerwca 2015, 23:07 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 22 czerwca 2009, 09:22
Posty: 243
DZIESIĘĆ LAT UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W STRZELINIE
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Strzelinie obchodził 10. lecie swojej działalności. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 18 czerwca2015 roku. W sali widowiskowej Strzelińskiego Ośrodka Kultury ze słuchaczami UTW w Strzelinie spotkali się przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Strzelin oraz delegacje z UTW w Uniwersytecie Wrocławskim, UTW w Bielawie, UTW w Nowej Rudzie i UTW w Ząbkowicach Śląskich. Chór z Zespołu Szkół w Kuropatniku zaśpiewał Hymn Polski a następnie uroczyste Gaudeamus.
Pani Mirosława Czujewicz – Prezes UTW w Strzelinie przypomniała, że pomysł utworzenia UTW w Strzelinie powstał z inicjatywy P.P. Małgorzaty i Juliana Mendaków w porozumieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Strzelin Jerzym Matusiakiem. 18 lutego 2005r. do Strzelina przyjechała grupa Słuchaczy z UTW we Wrocławiu, aby przedstawić działalność uniwersytetu. Pierwszy wykład wygłosiła dr Walentyna Wnuk.
Gratulacje z okazji Jubileuszu UTW złożyła Pani Ewa Mańkowska – wicemarszałek woj. dolnośląskiego, podkreślając osiągnięcia uniwersytetu przypomniała, że „stary jest ten, kto się nie rozwija” i dlatego należy wspierać działania edukacyjne i rozwojowe osób starszych.
Pani Dorota Pawnuk - Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin mówiła, że UTW to jedna z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych organizacji. „Podziwiam Wasz entuzjazm, kreatywność, aktywność. Dziękuję za to, że jesteście, że uczestniczycie w życiu Miasta i Gminy. Będziemy wspierać Wasze działania”. Pan Aleksander Ziółkowski – Wicestarosta: „ Gratuluję pasji, chęci do nauki i zmieniania swojego życia. Przyszedłem do Was uczyć się, bo nauka była dla mnie zawsze ważna. Życzę dalszych sukcesów”.
Strzeliński UTW i Gimnazjum Nr 2 w Strzelinie podpisały porozumienie o współpracy i wymianie doświadczeń. Za pomoc i wszelkie działania na rzecz młodzieży Pani Dyrektor Gimnazjum dziękowała całej społeczności uniwersyteckiej, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę.
„Słowa uczą – przykłady pociągają” mówił Dyrektor Ośrodka Kultury w Strzelinie. Gratulując Słuchaczom UTW dotychczasowych osiągnięć życzył, aby swoim przykładem „zarażali” coraz szersze kręgi mieszkańców regionu.
Po wszystkich życzeniach i gratulacjach przyszedł czas na wysłuchanie wykładu „Pigułka szczęścia?” Pani dr Monika Wójta- Kempa z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w swoim wykładzie zwracała uwagę na suplementy diety i ich wpływie na zdrowie człowieka. Suplementy diety nie są „pigułkami szczęścia” i dlatego należy zachować ostrożność w ich zażywaniu.
Uroczystości Jubileuszowe zakończyła krótka część artystyczna. Słuchaczka UTW Pani Jadzia Żabicka zaśpiewała kilka piosenek o miłości, czekaniu, radości i smutku. Był to pierwszy publiczny występ solistki, bardzo udany. Para młodziutkich tancerzy z Gimnazjum Nr 2, zatańczyła tańce towarzyskie. A Słuchacze UTW odtańczyli z wielkim zapałem twista. Brawom nie było końca.
I jeszcze piosenka „Żyjemy tu w Strzelinie, od wielu, wielu lat. I dobrze nam tu razem. Niech żyją nam studenci przez szereg długich lat, bo kto jak nie Oni rozweselałby ten świat”.
Życzymy dalszego rozwoju, sukcesów edukacyjnych oraz spełnienia osobistych marzeń. A Jubileusz ten niech będzie dla Państwa chlubą i powodem do dumy.
UTW W UWr reprezentowały ; Emilia Nowaczyk i Stanisława Warmuz.

_________________
Nie bójmy się jesieni, przed nami piękne dni,
Po złocie, po zieleni marzenia będą szły,
Nie bójmy się jesieni, życie ma swoją jesień też,
Choć znów do wiosny wracać chcemy,
Jesień najdłużej wierna jest!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Federacja UTW- Wydarzenia
PostNapisane: sobota, 11 lipca 2015, 14:25 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 22 czerwca 2009, 09:22
Posty: 243
Walentyna Wnuk

Mały Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Akademii Wychowania Fizycznego

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Akademii Wychowania Fizycznego jest pierwszym we Wrocławiu Uniwersytetem dla osób starszych, który wprowadził 3-letni okres studiowania w tej placówce. Zasadniczą przyczyną takiej decyzji kierownictwa i akceptacji tego pomysłu przez Radę Naukową jest sprofilowanie programu proponowanego jego słuchaczom, skoncentrowanego na kulturze fizycznej.
W dniu 18 czerwca UTW, o którym tu mowa, świętuje swoje piąte urodziny, w ramach których pierwszy rocznik zakończył 3-letni cykl studiowania. Uroczystość w pełnej gali akademickiej, z udziałem najwyższych Władz Uczelni, obok wręczenia dyplomów absolwentom, była poświecona swoistemu podsumowaniu działalności. Było nim wystąpienie Kierownika Placówki dr Marty Koszczyc, która słowami narratorów (słuchaczy UTW) przedstawiła komunikat z badań o tytule: UTW w AWF w perspektywie biograficznej. Prowadzone przez Panią Doktor badania w paradygmacie biograficznym pozwoliły referentce na przedstawienie indywidualnych sposobów doświadczania tej placówki. Obecni goście słuchali z widocznym zainteresowaniem i uwagą. Przyjęta konwencja pozwoliła Kierownikowi Placówki na niekonwencjonalne przedstawienie odpowiedzi na stawiane pytania: Dlaczego wybrali tą placówkę? Jakie widzą korzyści z przebytej edukacji? Co stanowi jej największą wartość? Czego nowego dowiedzieli się o sobie? Bardzo pozytywnej recenzji komunikatu dokonał Pan Profesor dr hab. Andrzej Pawłucki, w swoim wystąpieniu.
W części jubileuszowej Pani Doktor przyjęła życzenia i gratulacje od obecnych gości oficjalnych i delegatów UTW z Wrocławia i Dolnego Śląska. Uroczystość zakończono poczęstunkiem przygotowanym w pełni przez słuchaczy. Była to „Duża Uroczystość”, małego skądinąd Jubileuszu.

_________________
Nie bójmy się jesieni, przed nami piękne dni,
Po złocie, po zieleni marzenia będą szły,
Nie bójmy się jesieni, życie ma swoją jesień też,
Choć znów do wiosny wracać chcemy,
Jesień najdłużej wierna jest!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Federacja UTW- Wydarzenia
PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 23:21 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 22 czerwca 2009, 09:22
Posty: 243
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego20 lipca 2015 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji UTW z siedzibą we Wrocławiu z Dyrektorem Departamentu Marszałka Panią Dorotą Galant. Federację reprezentowali- Aleksander Kobylarek – Prezes Federacji, Krystyna Lasek - Komisja Rewizyjna, Stanisława Warmuz- Rzecznik.
Spotkanie miało na celu nawiązanie partnerskiej współpracy Federacji UTW z Urzędem Marszałkowskim w zakresie przepływu informacji i konsultacji działań na rzecz środowiska senioralnego.
Prezes Federacji – Aleksander Kobylarek przedstawił główne cele powołanej w 2014 roku Federacji UTW: integracja środowisk działających na rzecz edukacji osób starszych na terenie Dolnego Śląska, a w dalszej perspektywie również w kraju, reprezentowanie osób starszych wobec władz lokalnych i państwowych.
Wobec problemów starzejącego się społeczeństwa, uniwersytety trzeciego wieku mogą być liderami polityki senioralnej na różnych szczeblach, mogą służyć pomocą w tworzeniu programu polityki senioralnej poprzez aktywne uczestnictwo w różnych gremiach samorządowych.
Krystyna Lasek, nawiązując do polityki senioralnej podkreśliła, że bardzo ważne są programy prozdrowotne , czego przykładem jest koalicja na rzecz zdrowego starzenia się(Konferencja w Krzyżowej maj 2015). W tworzeniu takich programów można wykorzystać doświadczenia uniwersytetów trzeciego wieku oraz uczelni wyższych prowadzących badania nad starością.
Stanisława Warmuz przedstawiła informację o Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Dni Gerontologii – Wrocław 2015” organizowanej przez Federację UTW i Wrocławskie Centrum Seniora w dniach 21 – 22 września 2015roku, pod naukowym patronatem Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i Porozumienia Pełnomocników Rektorów Szkół Wyższych ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Patronat honorowy – Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Miasta Wrocławia.
Pani Dyrektor Departamentu Marszałka podkreśliła, ze każde działanie na rzecz osób starszych zasługuje na uznanie, a powołanie Federacji UTW jest cenną inicjatywą mającą na celu integrację, nie tylko uniwersytetów trzeciego wieku, ale także innych organizacji pracujących z seniorami i dla seniorów. Urząd Marszałkowski będzie wspierał działania Federacji mające wpływ na poprawę jakości życia seniorów. Pierwsza Konferencja organizowana przez Federację UTW i WCS będzie okazją do spotkania uczestników Konferencji z Panem Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego i przedstawienia najbardziej istotnych problemów osób starszych.
Stanisława Warmuz

_________________
Nie bójmy się jesieni, przed nami piękne dni,
Po złocie, po zieleni marzenia będą szły,
Nie bójmy się jesieni, życie ma swoją jesień też,
Choć znów do wiosny wracać chcemy,
Jesień najdłużej wierna jest!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Federacja UTW- Wydarzenia
PostNapisane: niedziela, 27 września 2015, 23:46 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 22 czerwca 2009, 09:22
Posty: 243
DNI GERONTOLOGII WROCŁAW 2015
Interdyscyplinarna konferencja naukowa zorganizowana przez Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą we Wrocławiu i Wrocławskie Centrum Seniora miała miejsce we Wrocławiu 21 września 2015r.
Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Miasta Wrocławia.
Patronat Naukowy: Polskie Towarzystwo Gerontologiczne Oddział Dolnośląski i Porozumienie Pełnomocników Rektorów Szkół Wyższych Miasta Wrocławia ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Dr Aleksander Kobylarek – kierownik UTW-UWr, Prezes Rady Federacji UTW i Robert Pawliszko – kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora powitali gości i dokonali oficjalnego otwarcia konferencji.
Wśród zaproszonych Gości byli: Sławomir Piechota – Poseł na Sejm RP, Aldona Młyńczak – Posłanka na Sejm RP, Joanna Bronowicka – Wicewojewoda Dolnośląski, Adam Grehl -Wiceprezydent Wrocławia, Jarosław Maroszek-
Dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa UMWD, Rafał Pilch- Dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWD, Agnieszka Dziedzic Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dialogu Społecznego UMWD, Katarzyna Sobańska-Laskowska- Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich, Jan Chmielewski - Komisja Rodziny, Zdrowia i Spraw Socjalnych RM Wrocławia, Marek Długozima – Burmistrz Trzebnicy, Andrzej Pałys i Elżbieta Mielcarek-Silwanowicz - Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zgorzelec,
Uczestniczyli słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora oraz przedstawiciele Rad Seniorów z Wrocławia, Legnicy, Świdnicy, Zgorzelca, Jeleniej Góry, Obornik Śląskich.
Celem konferencji była wymiana poglądów na temat procesów starzenia się społeczeństwa i wynikających stąd konsekwencji demograficznych, społecznych, ekonomicznych, medycznych, kulturowych z perspektywy osób reprezentujących szczegółowe dyscypliny naukowe oraz praktyków działających w środowisku osób starszych. Interdyscyplinarny charakter wydarzenia daje możliwość określenia zmian w polityce senioralnej państwa w kierunku: integracji środowisk senioralnych, prezentacji aktywności i potencjału osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej.
W wystąpieniach kolejnych prelegentów, zarówno w Sesji I „Problematyka gerontologiczna w świetle badań naukowych” jak i w Sesji II „Dobre praktyki gerontologiczne”, dało się zauważyć wyraźne „poszukiwanie sensu”. Według Mirosławy Marody „sens, to bardzo ogólna zasada, która dostarcza nam racji do tego, by w ogóle działać – wstawać, ubierać się, iść do pracy lub szukać pracy, wchodzić w związki z ludźmi itd.- i robić to wszystko w określony sposób. Sens wynika z tych elementów obrazu świata, które są uważane za naturalne, oczywiste, niepodważalne”.
Ludzie poszukują sensu na wiele różnych sposobów, szukając uzasadnienia dla swoich działań tworzą różne strategie. Jedną z nich jest „stać się częścią jakiejś wspólnoty”, bo wtedy możemy mieć pewność, że to, co jest ważne dla nas, takie jest w istocie, bo inni są gotowi podzielać nasze poglądy.
Referat wprowadzający „W poszukiwaniu optymalnego modelu opieki nad osobami starszymi” wygłosił prof. Shlomo Noy – geriatra, światowy lider w zakresie rehabilitacji geriatrycznej i zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel kompleksowego Centrum dla seniorów Angel Care, które powstaje we Wrocławiu przy ulicy Dyrekcyjnej.
Pan Profesor w swoim wystąpieniu zaznaczył, że długowieczność staje się zjawiskiem coraz częstszym a wraz z nim wzrasta ryzyko różnego rodzaju chorób. Jedną z nich jest choroba Alzheimera. Liczba osób dotkniętych tą chorobą podwaja się co 20 lat, pociąga to za sobą wzrost wydatków na ochronę zdrowia. W walce z tą chorobą ciągle przegrywamy, bo szukamy jednego „magicznego” rozwiązania dla bardzo złożonego problemu. A może wykorzystać proste sposoby, jak np. edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Nie ma jednego leku, są tylko opóźniające chorobę i można mieć udaną starość w przyjaznym otoczeniu stosując się do kilku wskazówek: być aktywnym fizycznie, zmniejszyć ilość soli i białka w pożywieniu, trenować pamięć, tańczyć i być miłym dla swoich najbliższych.
Każdemu zależy na pomyślnym starzeniu się, mówił prof. Adam Zych w wystąpieniu „Piękni osiemdziesięcioletni, czyli jak starzeć się z wdziękiem”. Przez pomyślne starzenie się rozumiemy nieobecność choroby lub niepełnosprawności, brak czynników ryzyka choroby, oraz utrzymywanie fizycznej i psychicznej sprawności. Czy przy niskiej dostępności opieki geriatrycznej w Polsce można starzeć się z wdziękiem? Według Pana Profesora starzeniu się z wdziękiem sprzyja dobry „garnitur genetyczny”, odpowiednia dieta, aktywne zaangażowanie w życie, stabilizacja materialna, a nade wszystko zachowanie umiaru we wszystkim, co dotyczy życia człowieka.
Na podstawie wyników badań kondycji biologicznej seniorów, można podjąć polemikę z kilkoma mitami dotyczącymi procesów starzenia, mówiła dr hab. Anna Skrzek, prof. AWF. I tak – 1.Tempo zmian inwolucyjnych jest większe w grupie seniorek prowadzących mało aktywny styl życia niż w grupie słuchaczek UTW, ale uniwersytety trzeciego wieku są specyficznym środowiskiem i nie muszą być grupą reprezentatywną dla całej populacji, 2. Zmniejszające się różnice w funkcjonowaniu kończyn górnych wynikają z większej dynamiki spadku sprawności ręki dominującej, 3. Nie wykazano istotnych związków między brakiem zębów własnych a osteoporozą; związane jest to raczej z dieta i higieną jamy ustnej, 4.Ryzyko upadków nie zależy od poczucia równowagi, związane jest raczej z osłabieniem mięśni działających na stan kolanowy.
Życie człowieka starszego, podobnie jak życie ludzi w każdym wieku, odbywa się na wielu płaszczyznach. Ale szczególne znaczenie ma obszar życia wewnętrznego, który określić można wymiarem duchowym – mówił ks. dr hab. Henryk Szeloch przedstawiając „Potrzeby duchowe osób starszych na przykładzie słuchaczy UTW im. Jana Pawła II w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu”. W swoich działaniach uniwersytet kładzie nacisk przede wszystkim na zaspokajanie potrzeb religijnych swoich słuchaczy poprzez pogłębianie wiedzy religijnej i umacnianie wiary.
O uwarunkowaniach i konsekwencjach demograficznych procesu starzenia się ludności w Polsce mówiła dr Stanisława Górecka. W wyniku zachodzących zmian demograficznych pojawia się nowe zjawisko „sandwich generation” czyli „pokolenie kanapkowe”, które posiada starzejących się rodziców i dorastające dzieci. Jedni i drudzy wymagają opieki i pomocy. Te procesy będą się nasilać z biegiem czasu i powodować wiele problemów. Należeć do nich będzie konieczność łączenia roli zawodowej i roli opiekuna osoby starszej w rodzinie. I właśnie o sytuacji zawodowej osób opiekujących się starszymi członkami rodziny mówił dr Łukasz Jurek wskazując na nowe paradygmaty polityki społecznej i nowe koncepcje łączenia ról.
W części drugiej konferencji (Sesja II) zaprezentowano „dobre praktyki gerontologiczne”:
Dr Aleksander Kobylarek - „Tradycje UTW jako platforma integrująca seniorów”
Dr Walentyna Wnuk - „Wrocławska Szkoła Liderów”
Dr Marta Koszczyc – „Kształcenie kadr na potrzeby edukacji fizycznej seniorów”
Dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa UMWD- Jarosław Maroszek - „Inicjatywy –działania senioralne podejmowane przez Departament Zdrowia i Promocji UMWD”

Mgr Robert Pawliszko –„ Aktywizacja społeczna seniorów we Wrocławiu”

Mgr Krystyna Lasek - „UTW liderem koalicji na rzecz zdrowego starzenia się”

Mgr Karolina Popiel – „Współpraca UTW z jednostkami samorządu terytorialnego na przykładzie Nowej Rudy”

Mgr Teresa Ziegler – „UTW a polityka senioralna Wałbrzycha”.

Aleksander Kobylarek (moderator) podziękował za udział w panelu i zapraszając do dyskusji podkreślił, że uczeni wychodząc z zamkniętego grona podzielili się z uczestnikami konferencji swoimi przemyśleniami, a „praktycy” opowiedzieli o swoich doświadczeniach i w ten sposób teoria połączyła się z praktyką.
Pytania w dyskusji dotyczyły min. profilaktycznych programów zdrowotnych dostępnych tylko dla osób w ściśle określonych przedziałach wiekowych oraz szerszych możliwości skorzystania z kursów komputerowych tak, aby seniorzy nie miel poczucia e-wykluczenia. Postulowano również, aby w kolejnych „Dniach Gerontologii” (za rok?) uczestniczyli przedstawiciele Kuratorium Oświaty, jako ważnego podmiotu realizującego w placówkach oświatowych program edukacji do starości.
Bohdan Aniszczyk ( Towarzystwo Brata Alberta) zaprosił seniorów do współpracy w ramach programu „Sejsmograf”- czyli pracownie trzeciego wieku, w których absolwenci UTW mogą prowadzić warsztaty z różnych dziedzin.
Pan poseł Sławomir Piechota zaznaczył, że z dyskusji wyraźnie wynika, że kwestie ducha związane są z kwestią ciała, a procesy wydłużania się życia ludzkiego powinny nas skłaniać do wyzwolenia się z negatywnego sposobu myślenia o starzejącym się społeczeństwie. Są w nas bariery różnego rodzaju a powinniśmy tak organizować świat, aby mieć wpływ na zachodzące zmiany i mieć poczucie sensu życia.
Dziękując, na zakończenie, wszystkim podmiotom, które pomogły zorganizować to wydarzenie i włączyły się w organizację pierwszych ogólnopolskich „Dni Gerontologii” dodał, że jest zbudowany tą Konferencją. Referaty wygłoszone w trakcie obrad są inspiracją dla praktyki; a praktyka zachętą do podejmowania pogłębionych badań nad starością oraz do poszukiwania dobrych rozwiązań w zakresie polityki senioralnej.
Stanisława Warmuz.

_________________
Nie bójmy się jesieni, przed nami piękne dni,
Po złocie, po zieleni marzenia będą szły,
Nie bójmy się jesieni, życie ma swoją jesień też,
Choć znów do wiosny wracać chcemy,
Jesień najdłużej wierna jest!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL